Die Schnellboot-Seite

----- S-Både--   -Tender -     Forskelligt ----- Gæstebog

  S-Både i Krigsmarinen - Organisationen

 

Kontakt

Links S-Båd-Sider 

Links Venner 

Home

Ansvarudlukkelse

Impressum

Databeskyttelse

Litteratur

 

 

 

 

S-Både i  Krigsmarinen 1935 - 1945

Organisationen af S-Båds-Styrkerne

S-Båd-Enheden 1939 - 1945  

Führer der Torpedoboote Kpt.z.S. Bütow, H. 1939 - 1942  
Führer der Schnellboote FKpt./Kpt.z.S./Kmdre.  Petersen, R. 04.1942 - 05.1945  
1. S-Division FKpt. Schultz, M. 07.1943 - 03.1945 Den 13.10.1944 blev Middelhavets flotiller føret sammen til den  1. S-Division 
Kptlt. Wuppermann, S. 03. - 05.1945  

 

Schnellbootflotiller 1939 - 1945

1. S-Flotille

Oprindeligt stilt op som 1. UZ (S) Halbflottille, siden 1932 omdøbt i 1. Schnellbootshalbflottille og 1935 omdøbt i 1. Schnellbootsflottille.

Kptlt. Sturm. K. 1939 Østersøen, Norgefelttog
Kptlt. Birnbacher, H. 1939 - 1940 Norgefelttog, Vestfelttog
1941 Hoofden, Kanalen, Russlandfelttog, Finnland
1942 Sorte Hav
KKpt. Christiansen, G. 1942 - 1943 Sorte Hav
KKpt. Büchting, H. 1943 - 1945 Schwarzes Meer, Østersøen

Opløsning den 29.08.1944 efter selvforsænkning af de sidste fire både. Nyopstilning i Østersøen i januar 1945.

 

2. S-Flotille

Opstilning den 01.08. 1938.

Insatsområder:

Kptlt. Petersen, R. 1939 Nordsøen, Kattegatt, Østersøen
1940 Norgefelttog, Vestfelttog, Hoofden, Kanalen
KKpt. Feldt, K. 1941 Russlandfelttog, Finnland
1942 - 1944 Hoofden, Kanalen
KKpt. Opdenhoff, H. 1944 - 1945 Hoofden, Kanalen, Invasionen Seine-Bugten
Kptlt. Wendler, H. 1945 Hoofden

 

3. S-Flotille

Opstilning den 14.05. 1940.

Insatsområder:

Oblt.z.S. Töniges 1940 beopdraget med opstilningen
Kptlt. Kemnade, F 1940 Kanalen, Hoofden
1941 Kanalen, Russlandfelttog, Østersøen
1942 -1943 Middelhavet
Kptlt. Müller, A. 1943 Middelhavet
FKpt. Schultz, H.M. 1943 - 1944 Middelhavet
Kptlt. Müller, A. 1944 Middelhavet
Kptlt. Schulz, G. 1944 - 1945 Middelhavet

 

4. S-Flotille

Opstilning april 1941.

Insatsområder:

Kptlt. Bätge, N. 1941 - 1943 Hoofden, Kanalen
KKpt. Lützow. W. 1943 Hoofden, Kanalen
Kptlt. Causemann, A. 1943 Hoofden, Kanal
KKpt. Fimmen, K. 1943-1944 Hoofden, Invasionen Seine-Bugt
1945 Sydnorge

 

5. S-Flotille

Opstilning 15.07.1941.

Insatsområder:

KKpt. Klug, B. 1941-1944 Kanalen
Kptlt. Johannsen, K. 1944 Hoofden, Invasionen Seine-Bugt
Kptlt. Holzapfel, H. 1944 - 1945 Østersøen

 

6. S-Flottille

Opstilning den 01.03. 1941.

Insatsområder:

KKpt. Obermaier, A. 1941 Hoofden, Kanalen
1942 Hoofden, Kanalen, Norge
1943 Hoofden, Kanalen
1944 Finnland, Invasionen Seine-Bugt
Kptlt. Matzen, J.I. 1944-1945 Invasionen Seine-Bugt, Hoofden

 

7. S-Flotille

Opstilning den juni 1941.

Insatsområder:

KKpt. Klug, B. 1942 beopdraget med opstilningen
KKpt. Trummer, H. 1942-1943 Middelhavet
Kptlt. Schulz, G. 1944 Middelhavet

 

8. S-Flotille

Opstilning den 01.11. 1941.

Insatsområder:

KKpt. Christiansen, G. 1941-1942 Nordnorge
KKpt. Zymalkowski, F. 1942 - 1943 Hoofden, Kanalen
1944 Invasionen Seine-Bucht
1945 Hoofden, Østersøen

Opløsning den 12.07.1942, nyopstilning den 01.12.1942.

9. S-Flotille

Opstilning den 01.04. 1943.

Insatsområder:

KKpt. G. Frhr. v. Mirbach 1943 Hoofden, Kanalen
1944 Invasionen Seine-Bugt
1945  Hoofden

 

10. S-Flotille

Opstilning 15.03.1944.

Insatsområder:

Kptlt. Müller, K. 1943 - 1944 Hoofden
Kptlt. Bludau, D. 1944 - 1945 Hoofden

 

11. S-Flotille

Italienske MAS-Både. Overgave til Krigsmarinen den 20.05.1943. 

Indsatsområde:

Kptlt. Meyer, H.J. 1943 Sorte Hav
Kptlt N. Baron v. Stempel 1944 - 1945 Østersøen, ingen både tilvist

Opløst juni 1944. Nyopstilning den 10.12.1944 i Østersøen, opløst april 1945.

 

21. S-Flotille

Opstilning september 1943 med LS-Både. Efter tab af alle både opløsning den12.10.1944.

Indsatsområde:

Kptlt. Wuppermann, S.

1943

Ægæis
Kptlt. Graser, L.

1944

Ægæis

Peronalet marcherede til Norden og blev til dels indsat i landkampen.

 

22. S-Flotille

Opstilning den 01.12.1943 med LS-Både og italienske bytte-både.

Indsatsområde:

Kptlt. Wuppermann, S.

1943

Ægæis
Kptlt. Hüsing, F.

1944

Middelhavet, Ægæis

Den 15.09.1944 blev alle både givet til Kroatien og flotillen opløst.

 

24. S-Flotille

Opstilning november 1943 me italienske bytte-både.

Indsatsområde:

Kptlt. Meyer, H.J.

1943

Middelhavet, Adria, Ægæis

Flotillen blev opløst den 25.10.1944.

 

1. Schnellbootsdivision

Opstilning den 13.10.1943

Freg.Kpt. Schulz, H.

1944

Adria
Kptlt. Wuppermann, S.

1945

Adria

Understilt var den 3. SFltl (Kptlt. Schulz Günther) med tre grupper:

1. Gruppe (ex 3. SFllt)

Oblt.z.S. Milbradt, G.

1944

Adria
Oblt.z.S. Hardtke, J.

1944 - 1945

Adria

2. Gruppe (ex 7. SFltl)

Oblt.z.S. Buschmann, H.-G..

1944 - 1945

Adria

3. Gruppe (ex 24. SFltl)

Oblt.z.S. Bollenhagen, H.

1944 - 1945

Adria

 

1. Schnellbootslehrdivision

Den 01.11.1943 blev Schnellbootsschulflottille omdøbt i 1. S-Bootslehrdivision.

Korv.Kpt. Feldt, K

1944 - 1945

Stettin, Svendborg/DK

1. S-Boots-Skoleflotillen var tre S-Boots-Skoleflotiller understilt, af dem den 1. S-Schul-Fltl blev flyttet til Norge i januar 1945  (base Egersund) og den 2. S-Schul-Fltl fra begyndelsen 1945 var sat índ i minekrigen i Østersøen og ved evakueringen af flygtninger og von Flüchtlingen und der Kurlandarmeen. 

1. Schnellboots-Skole-Flotille

Kptlt. Wilcke, F.-W.

1944 - 1945

Stettin, Egersund/NO

2. Schnellboots-Skole-Flotille

Kptlt. Klose H.-H.

1944 - 1945

Stettin, Windau (Ventspils)

3. Schnellboots-Skolel-Flotille

Kptlt. Detlefsen, H.

1944 - 1945

Stettin, Svendborg/DK

 

S-Båd-Tender

Tsingtau

1. S-Fltl 1940 Norgefelttog
2. S-Fltl 1941 Russlandfelttog, Holland
S-Boot-Lehrdivision 1942-1945 Østersøen

 

Tanga

2. S-Fltl 1940 Norgefelttog
1941 Russlandfelttog, Holland
S-Boot-Schulverband 1942-1945 Østersøen

 

Adolf Lüderitz

3. S-Fltl 1940 Holland
8. S-Fltl 1941 Nordnorge
S-Boot-Lehrdivision 1942-1945 Østersøen

 

Carl Peters

1. S-Fltl 1940 Norgefelttog, Holland
S-Boot-Lehrdivision 1940-1945 Østersøen

 

Hermann von Wissmann

S-Boot-Lehrdivision 1943 Norge
1944 Østersøen

 

Gustav Nachtigal

 

1944

Nordsøen

Skib blev forsænket ved lufttorpedo den 14.06.1944 vestlig af Borkum en måned efter indføringen i flåden.

 

Buea (Bytteskib)

S-Boot-Lehrdivision 1943 Østersøen

 

Estonia (Bytteskib)

S-Boot-Lehrdivision 1941 Østersøen

 

Romanis (Bytteskib)

1. S-Fltl 1942-1944 Sorte Hav