Die Schnellboot-Seite

----- S-Både--   -Tender -     Forskelligt ----- Gæstebog

  Bogstave-Coden af S-Bådene i den 6. SFltl

 

Kontakt

Links S-Båd-Sider 

Links Venner 

Home

Ansvarudlukkelse

Impressum

Databeskyttelse

Litteratur

 

 

 

 

 

S-Både i Krigsmarinen 1935 - 1945

 Bogstave-Code i den 6. SFltl

Den 6. SFltl blev opstilt i marts 1941. Kommandøren var KKpt Albrecht Obermaier (Deutsches Kreuz in Gold 06.06.44) fra 03.41 til 07.44; sin efterfølger var Kptlt. (KKpt) Jens Matzen (Deutsches Kreuz in Gold 27.01.45; Ritterkreuz 18.03.45) fra 07.44 til 05.45.

Indsatsområder af flotillen var: 

1941 – 42  Nordsøen/Engelske Kanal
 1942 Norge
1942 – 44  Nordsøen/Engelske Kanal
 1944  Finske Bugt
1944 – 45 Engelske Kanal/Nordsøen (Hoofden) 

         

Våbenskjold af 6. SFltl i minderne af OGefr Thiel

     

Våbenskjold af 6. SFltl i overenstemmelse med billedmarterialet

Våbernskjold af den 6. SFltl af aluminium for soldaterkasketten - Billede: Arkiv Ola Erlandsson

Våbenskjold 6. SFltl på en båd i Gosport/England Maj 1945 - Billede: Arkiv Enno Brandi

   

Kendetegning ab bådene:

I overenstemmelse med udsagn af den sidste chef af  „S 223“, den forhenværende Oblt.z.S. Enno Brandi, havde alle både imod krigens ende ved siden af flotille-våbenskjoldet på begge sider af skrogen under broen  det første bogstave af den chefens efternavn i sort farbe. Men han husker ikke hvordan det blev behandlet når det var flere gange at denne bogstave forekom f.e. i fald af Brandi, Breithaupt og Bucher.  

  I april 1941 havde flotillen dermed de følgende både til sin rådighed:

Båd Chef Indførelse i flåden Afgivelse til
11 Oblt.z.S. Walter Schnebel 03.08.1935 til 3. SFltl 6/41 
12 Oblt.z.S. Heinz Nolte 31.08.1935 til 3. SFltl 5/41
13 Oblt.z.S. Gerhard Meyering 07.12.1935 til 3. SFltl 5/41

Den 01.04.1941 havde flotillen kun "S 13" (Oblt.z.S. Meyering) til sin rådighed, den 10.04. kom dertil "S 11" (Oblt.z.S. Seeger) og "S 12 (Oblt.z.S. Nolte) dertil. Den 19.05.1941 blev "S 12" taget ud af flåden for en grundistandsetning. Den 09.05. kom "S 30" i flotillen (Chef: Oblt.z.S. Meyering, "S 13" blev taget ud af flåden. Den 19.05.1941 kom "S 36" (ObStrm. (ROA) Licht) og "S 56" (Oblt.z.S. Nolte) dertil.

Den 01.10.1941 havde flotillen de følgende både til dens rådighed:

Båd   Chef   Indførelse i flåden Afgivelse til
18 Oblt.z.S. Walter Schnebel 14.07.1938  
19 Lt.z.S. Wolfgang Hörnig   06.10.1938  
20 Oblt.z.S. Gerhard Meyering  21.03.1939  
22 ObStrm. (ROA) August Licht 12.05.1939  
24   Oblt.z.S. Heinz Nolte   18.09.1939  
36 Oblt.z.S. Karl-Heinz Stolzenburg 14.06.1940  
56 - 20.09.1940  

*) Den 18.10. blev Lt.z.S. Herbert Witt chef "S 36". Den 11.11.1941 blev Oblt.z.S. Hörning chef "S 19", i dezember blev Oblt.z.S. Meyering chef "S 20" og den 20.12. blev Oblt.z.S. Witt chef "S 22", som wr uden chef dertil fra den 15.10.1941.

 

Efter afgivelse af bådene "S 18" og "S 20" til den 5. SFltl bestod flotillen den 01.02.1942 af de følgende både:

Båd Chef Indførelse i flåden    Afgivelse til
19 Lt.z.S. Wolfgang Hörnig 06.10.1938 til 7. SFltl 
22   Oblt.z.S. Herbert Witt 12.05.1939 til 7. SFltl
24   Oblt.z.S. Heinz Nolte 18.09.1939 til 7. SFltl  
69 ObStrm. (ROA) August Licht   12.12.1941  
71 Oblt.z.S. Friedr.-Wilh. Jopping 11.01.1942  
101 Oblt.z.S. Gerhard Meyering 30.11.1940 til 2. SFltl
112 Oblt.z.S. Heinz-Friedrich Nitsche 28.01.1942  

 

I marts 1942 løb båden "S 74" til efter indførelse i flåden ved Lürssen så at flotillen gik til indsats i Norge (April bis Juli 1942) med de følgende både:

Båd Chef Indførelse i flåden Tilløb fra - Afgivelse til
19 Lt.z.S. Wolfgang Hörnig 06.1.2938 04/42 til 5. SFltl
24 Oblt.z.S. Heinz Nolte*) 18.09.1939 04/42 til 5. SFltl
69 Lt.z.S. d.R. August Licht 12.12.1941  
71 Oblt.z.S. Friedr.-Wilh. Jopping 11.01.1942  
74 Oblt.z.S. Herbert Witt 27.03.1942  
75   Oblt.z.S. Wolfgang Hörnig 09.04.1942 fra Lürssen-Werft
76 Oblt.z.S. Gerhard Meyering  01.05.1942 fra Lürssen-Werft
112 Oblt.z.S. Heinz-Friedrich Nitsche 28.01.1942  

*) Oblt.z.S. Nolte bl,ev chef "S 73" og fulgte flotillen til Norge.

Nogen både viste uden for bogstaverne på skrogen et båds-våbenskjold på forkanten af brohuset som for eksempel "S 76" (Oblt.z.S. Meyering) '"med Jernnæven" som gentagede sig i våbenskjoldet af den 2. S-Båd-Eskadre da FKpt Meyering stilte den op i 1958. 

"Jernnæven" på brohusdet af "S 76" (Oblt.z.S. Meyering, 6. SFltl) - Billede: Arkiv Freundeskreis Schnellboote und Korvetten

Den 6. SFltl på march i Lofoterne - Billede: Arkiv A. Hullman

S-Både af 6. SFltl som screen for "Lützow" - Billede: Arkiv A. Hullmann

"S 75" i en norsk havn - Billede: Arkiv A. Hullmann

Bare bådens hund er på vagt - Billede: Arkiv A. Hullmann

 

 Efter forlis af "S 71" og tilløb af nye både var flotillen stilt op den 01.03.1943 som følger:

Båd Chef Indførelse i flåden Tilløb fra - Afgivelse ti
69 Lt.z.S. d.R. August Licht 12.12.1941 07.43 til 8. SFltl
74 Kptlt. Herbert Witt 27.03.1942 (+) 04.11.43 foran Hoofden ved fighter bomber
75 Oblt.z.S. Wolfgang Hörnig 09.04.1942 + 05.03.43 foran Ijmuiden ved fighter bomber
76 uden 01.05.1942  
90 Oblt.z.S. Hans-Jürgen Stohwasser  10.12.1942    
91 Oblt.z.S. Heinz Nolte 22.12.1942  
95 Oblt.z.S. Walter Schnebel 28.02.1943  
97 Kptltl. Walter Schnebel 25.03.1942 til ? 01.43
113 ?   14.03.1942  
114   Oblt.z.S. Heinz-Friedr. Nitsche   23.04.1942  
119 Lt.z.S.d.R. August Licht   04.07.1942   fra Schlichting-Werft, + 08.03.43 efter ramming med S 114
132 Kptlt. Herbert Witt 10.12.1043 fra Schlichting-Werft
135 Lt.z.S. d.R. August Licht   25.02.1943 fra Lürssen-Werft

Den 01.07.1944 var bådene af flotillen forsynet med bogstaver som kendetegn:

Båd Chef Kendetegn Indførelse i flåden Tilløb fra - Afgivelse til
39 Lt.z.S. Enno Brandi B 16.01.1941 + 2.8.44 Le Havre ved bombe  
76 Kptlt. Jens Matzen M 01.05.1942   til 2. S-Schul-Fltl  
79   Oblt.z.S. Georg Korn K 27.06.1942 til 1. S-Schul-Fltl
90 Lt.z.S. (KrO) Herbert Zillmann Z 10.12.1942  til 1. S-Schul-Fltl, 17.2.45 stranding på Hånesholmen/Norge 
91 Oblt.z.S. Heinz Nolte   N 22.12.1942 (+) 25.8.44 ved Fécamp ved artillerie
97   Kptlt Walter Schnebel S 25.03.1943 til 3. S-Schul-Fltl
114 Kptlt. Hans-Karl Hemmer  H 23.04.1942 + 2.8.44 Le Havre ved bombe
128 Oblt.z.S. Karl Rindfuß R 27.08.1943 fra Schlichting-Werft, (+) 23.02.44 Kanal efter ramming med S 94
132 Kptlt Herbert Witt W 10.12.1943 til 5. SFltl1
135 Oblt.z.S.d.R. August Licht   L 29.05.1943 til 2. S-Schul-Fltl

   

 

"S 223"  af 6. SFltl med "B" som kendetegn uden flotille våbenskjold - Billede: Arkiv Enno Brandi  

 

"S 114"  af 6. SFltl med kendetegn "H" oden Fltl-våbenskjold i Finnland 1944 - Billede: Arkiv Förderverein

Bådene "S 79" (K) og "S 91" (N) i Holland - Billede: Arkiv Ola Erlandsson

I det 4. kvartal 1944 fik flotillen efter tabe eller afgivelse af sine gamle både otte værft-nye både så at bestanden var  den 15.01.1945 som følger:

Båd Chef Kendetegn   Indførelse i flåden Tilløb fra - Afgivelse til
211 Oblt.z.S. d.R. August Licht L 01.10.1944 fra Lürssen-Werft, UdSSR-bytte
212 ObStrm. Alfred Schanno S 11.10.1944 fra Lürssen-Werft, BR-bytte
213 Lt.z.S. Reinhard Bucher B *) 04.01.1945 fra Lürssen-Werft, BR-bytte
222 Lt.z.S.d.R. Wolfgang Breithaupt   ?   23.09.1944 fra Schlichting-Werft, UdSSR-bytte
223   Olt.z.S. Enno Brandi B 29.10.1944 fra Schlichting-Werft, + 8.4.45 i Hoofen ved mine  
704 Oblt.z.S. Georg Korn K 02.10.1944 fra Danziger Waggonfabrik, UdSSR-bytte  
705 Kptlt. Hans-Karl Hemmer H

22.10.1944

fra Danziger Waggonfabrik, BR-bytte

706 ObStrm. Wilhelm Waldhausen   W 31.10.1944 fra Danziger Waggonfabrik, USA-bytte

*) Bogstaven "B" blev benytted af Lt.z.S. Reinhard (Ronnie) Buchert for "S 213" efter forlis af "S 223" (Oblt.z.S. Enno Brandi)

"S 704" (Oblt.z. S. Korn) i Rotterdam - Billede: Arkiv Enno Brandi

"S 213" som den midlere båd i Gosport/England - Billede: Ubekendt

"S 221"af 4. og "S 213" og "S 212" af 6. SFltl i Gosport/England i Maj 1945 - Billede: Arkiv Freundeskreis Schnellboote und Korvetten

Fire både af 6. SFllt i Holland - Billede: Arkiv Enno Brandi

 

"S 212" af 6. SFltl med "S" som kendetegn - Billede: Arkiv Hullmann

"S 222" med kendetegn "V" - Billede: Arkiv Ola Erlandsson

Internerede Både i Wilhelmshaven Sommer/Høst 1945 - Billede: Arkiv Ola Erlandsson

 

Bogstavecode den 01.04.1945

Båd Chef   Bogstave   Indført i Flåden  
211 Kptlt. Heinz Nolte N 01.10.1944
212 ObStrm. Alfred Schannow S 11.10.1944
213 Lt.z.S. Reinhard Bucher B *) 04.01.1945
222 Lt.z.S.d.R. Wolfgang Breithaupt    V 23.09.1944
223 Oblt.z.S. Enno Brandi B 29.10.1944
701 Oblt.z.S. Horst Schuur S 03.07.1944
704 Oblt.z.S. Georg Korn K 02.10.1944
705 Kptlt. Hans-Karl Hemmer

H

22.10.1944
706 ObStrm. Wilhelm Waldhausen W 31.10.1944

*) efter forlis af " S 223" (Oblt.z.S. Enno Brandi) den 08.04.1945 blev bogstaven "B" benyttet af "S 213" (Lt.z.S. Reinhard (Ronnie) Bucher).