Die Schnellboot-Seite

-----S-Boats --   -Tenders-     Various -----Guestbook

  Data Protection

 

Contact

Links S-Boat-Pages 

Links Friends 

Home

Exclusion of Liability

Impressum

Data Protection

Literature

 

 

 

 

S-Boats in the Kriegsmarine 1935 - 1945

 Lettercodes in the 6. SFltl

The 6. SFltl was formed in March 1941. Flotilla-Commander was KKpt Albrecht Obermaier (Deutsches Kreuz in Gold 06.06.44) from 03.41 to 07.44; his successor was Kptlt. (KKpt) Jens Matzen (Deutsches Kreuz in Gold 27.01.45; Ritterkreuz 18.03.45) from 07.44 to 05.45.

The Areas of Deployment of the Flotilla were: 

1941 – 42  Northsea/English Channel
 1942 Norway
1942 – 44  Northsea/Englisher Channel
 1944  Finnish Bight
1944 – 45 English Channel/Northsea (Hoofden) 

         

Coat of Arms of 6. SFltl as per memory of OGefr Thiel

     

Coat of Arms 6. SFltl in accordance with pictures

Coat of Arms of the 6. SFltl of Aluminium for the sailor's caps - Picture: Archives Ola Erlandsson

Coat of Arms 6. SFltl on a boat at Gosport/England May 1945 - Picture: Archives Enno Brandi

   

Marking of the Boats:

According to the statement of the last commanding officer of „S 223“, the former Oblt.z.S. Enno Brandi, all boats towards the end of war besides of the coat of arms of the flotilla were marked on both sides of the hull beneath the bridge in big black letters with the initial of the last name of the commanding officer. However, he does not remenber how it was handled when the same letter appeared more than once as in Brandi, Breithaupt and Bucher.  

In April 1941 the flotilla was in command of the following boats:

Boat Commanding Officer commissioned Handed over to
11 Oblt.z.S. Hans-Jürgen Seeger 03.08.1935 to 3. SFltl 6/41 
12 Oblt.z.S. Heinz Nolte 31.08.1935 to 3. SFltl 5/41
13 Oblt.z.S. Gerhard Meyering 07.12.1935 to 3. SFltl 5/41

On 01.04.1941 the flotilla had available only "S 13" (Oblt.z.S. Meyering), on 10.04.41 boats "S 11" (Oblt.z.S. Seeger) and "S 12" (Oblt.z.S Nolte) becamew also available. "S 12" was decommissioned on 19.05.1941 a.D. for basic maintenance. On 09.05.1941 "S 30" came to 6. SFltl (Kdt Oblt.z.S. Meyering), "S 13 was commissioned. on 19.05.1941 "S 36" (OBStrm (ROA) Licht) and "S 56" (Oblt.z.S. Nolte) were added .

On 01.10.1941 the flotilla was in command of the following boats:

Boat   Commanding Officer    commissioned Handed over to
18 Oblt.z.S. Walter Schnebel 14.07.1938 01.42 to 5. SFltl
19 Oblt.z.S. Hans-Jürgen Seeger*)  06.10.1938  
20 Oblt.z.S. Walter Schnebel*) 21.03.1939 04.42 to 5. SFltl
22 Oblt.z.S. Albert Causemann  12.05.1939  
30 Oblt.z.S. Gerhard Meyering 23.11.1939 12.41 to 5. SFllt
36 Oblt.z.S. Karl-Heinz Stolzenburg*) 14.06.1940 11.41 to 6. SFltl
56 OBlt.z.S. Heinz Nolte 20.09.1940  

*) On 18.10.Oblt.z.S. Witt took command of "S 36", on 11.11.1941 Oblt.z.S. Hörning took over "S 19", in December Oblt.z.S. Meyering took over "S 20" and on 20.12. Oblt.z.S. Witt took over boat "S 22", which was without CO from 15.10. until then.

 

With handing over boats "S 18" and "S 20" to the 5. SFltl and receipt of brandnew boats the flotilla commanded the boats as follows:

Boat   Commanding Officer   commissioned Handed over to
19 Lt.z.S. Wolfgang Hörnig    06.10.1938  
22 Oblt.z.S. Herbert Witt 12.05.1939 to 7. SFltl 
56 Oblt.z.S. Heinz Nolte 20.09.1940 04.42 to 5. SFllt
69 ObStrm. (ROA) August Licht 12.12.1941  
71    Oblt.z.S. Ullrich Thomsen 11.01.1942  
73   Oblt.z.S. Friedr.-Wilh. Joppig 19.02.1942  
74 Lt.z.S. Jürgen Goetschke  27.03.1942  
101 Oblt.z.S. Gerhard Meyering 30.11.1940  
112 Oblt.z.S. Heinz-Friedrich Nitsche 11.12.1941  

In March 1942 boat "S 74" after commissioning at Lürssen came so that the flotilla went into operation Weserübung (occupation of Norway) from April to July 1942 with the boats as follows:

Boat   Commanding Officer   commissioned Handed over to
19 Lt.z.S. Wolfgang Hörnig    06.10.1938 04.42 to 5. SFltl
24    Oblt.z.S. Heinz Nolte   18.09.1939 04.42 to 5. SFltl
69 Lt.z.S. d.R. August Licht 12.12.1941  
71 Oblt.z.S. Ullrich Thomsen 11.01.1942  
74 Oblt.z.S. Herbert Witt 27.03.1942     
75 Oblt.z.S. Wolfgang Hörnig 09.04.1942  
76 Oblt.z.S. Gerhard Meyering 01.05.1942  
113 Oblt.z.S. Walter Schnebel 14.03.1942 02.43 to 3. S-Schul-Fltl
114 Oblt.z.S. Heinz-Friedrich Nitsche 23.04.1942  

At the transfer to Norway boats "S 19" and "S 24" sailed with the flotilla but returned and were handed over to 5. SFllt. Boats "S 101" and "S 112" were handed over to 5. SFltl in April. Oblt.z.S. Nolte took command of "S 73" and followed the flotilla to Norway. 

In addition to the letters on the hull some of the boats showed own insignia on the forefront of the bridge, i.g. "S 76" (Oblt.z.S. Meyering) showing the "iron fist", which was repeated in the squadron-coat of arms of the 2. S-Squadron when put in service by FKpt Meyering in 1958.

"Iron Fist" on the bridge of "S 76" (Oblt.z.S. Meyering, 6. SFltl) - Picture: Archives Freundeskreis Schnellboote und Korvetten

Iron Fist as Coat of Arms of 2. S-Squadron

The 6. SFltl on march in the Lofot Islands - Picture: Archives A. Hullman

S-Boats of 6. SFltl as Screen for "Lützow" - Picture: Archives A. Hullmann

"S 75" in a Northern Norwegian Harbour - Picture: Archives A. Hullmann

Only the Ship's Dog on Watch - Picture: Archives A. Hullmann

  Upon the loss of "S 71" (Oblt.z.S. Rüdiger Suhr †) and receipt ofg new boats the flotilla was looking on 01.03.1943 as follows:

Boat Commanding Officer    Commissioned Handed over to 
69 Lt.z.S. d.R. August Licht 12.12.1941  
74 Kptlt. Herbert Witt 27.03.1942 07.43 to 8. SFltl
75 Oblt.z.S. Wolfgang Hörnig 09.04.1942  
76 Kptlt. Gerhard Meyering 01.05.1942  
91 Oblt.z.S. Heinz Nolte 22.12.1942  
95 Oblt.z.S. Walter Schnebel*) 28.02.1943 to 3. S-Schul-Fltl
97 - 25.03.1943 to 3. S-Schul-Fltl
114    Oblt.z.S. Heinz-Friedr. Nitsche 23.04.1942  
119 Lt.z.S. d.R. August Licht 04.07.1942  

*) Oblt.z.S. Schnebel became CO of "S 97" in May 1943. 

On 01.07.1944 the boats of the flotilla were marked with letters as insignia:

Boat   Commanding Officer Letter commissioned  Handed over to
39    Lt.z.S. Enno Brandi    B 16.01.1941  
76    Kptlt. Jens Matzen M 01.05.1942 to 2. S-Schul-Fltl
79   

Oblt.z.S. Georg Korn

K 27.06.1942 to 1. S-Schul-Fltl

90

Lt.z.S. (KrO) Herbert Zillmann   Z 10.12.1942 to 1. S-Schul-Fltl
91 Oblt.z.S. Heinz Nolte   

N

22.12.1942  
97 Kptlt. Walter Schnebel S 25.03.1943 to 3. S-Schul-Fltl   
114 Kptlt. Hans-Karl Hemmer H    23.04.1942  
128 Oblt.z.S. Karl Rindfuß R 27.08.1943  
132    Kptlt. Herbert Witt    W 10.12.1943 to 3. S-Schul-Fltl
135 Oblt.z.S. d.R. August Licht L 29.05.1943 to 2. S-Schul-Fltl

 

"S 39"  of 6. SFltl with "B" as Insignia without Flotilla Coat of Arms - Picture: Archives Enno Brandi

"S 114" of der 6. SFltl with Letter "H" in Finnland 1944 - Picture: Archives Förderverein 

Boats "K" and "N" of 6. SFltl in the Netherlands - Picture: Archives Ola Erlandsson

In the 4. Quarter of 1944 the flotilla got eight yard-new boats upon loss or handing over of her old boats to other flotillas thus holding a stock on 15.01.1945 of:

Boat   Commanding Officer

Code  

Commissioned  Handied over to
211 Oblt.z.S.d.R. August Licht   L 01.10.1944  
212 ObStrm. Alfred Schannow S 11.10.1944
213 Lt.z.S. Reinhard Bucher

B *)

04.01.1945
222 Lt.z.S. d.R. Breithaupt   ? 23.09.1944
223 Oblt.z.S. Enno Brandi   B 29.10.1944
701 Oblt.z.S. Horst Schuur S 03.07.1944
704 Oblt.z.S. Georg Korn K 02.10.1944
705   Kptlt. Hans-Karl Hemme H 22.10.1944
706 ObStrm. Wilhelm Waldhausen   W 31.10.1944  

*) The letter "B" was used by Lt.z.S. Reinhard (Ronnie) Bucher for "S 213" after the loss of "S 223" (Oblt.z.S. Enno Brandi)

"S 704" (Oblt.z.S. Korn) at Rotterdam 1945 - Picture: Archives Enno Brandi

"S 213" as middle Boat at Gosport/England in 1945 - Picture: Unknown

"S 221" of the 4. as well as "S 213" and "S 212" of 6. SFltl at Gosport/England May 1945 - Picture: Archives Freundeskreis Schnellboote und Korvetten  

Four Boats of 6. SFltl in Holland - Picture: Archives Enno Brandi 

 

"S 212" of 6. SFltl with "S" as Insignia - Picture: Archives Hullmann   

"S 222" in Holland - Picture: Archives Ola Erlandsson

Interned Boats at Wilhelmshaven Sommer/Fall 1945 - Picture: Archives Ola Erlandsson

 

Letter-Code on 01.04.1945

Boat Commanding Officer   Code   Commissioned
211 Kptlt. Heinz Nolte N 01.10.1944
212 ObStrm. Alfred Schannow S 11.10.1944
213 Lt.z.S. Reinhard Bucher B *) 04.01.1945
222 Lt.z.S.d.R. Wolfgang Breithaupt    V 23.09.1944
223 Oblt.z.S. Enno Brandi B 29.10.1944
701 Oblt.z.S. Horst Schuur S 03.07.1944
704 Oblt.z.S. Georg Korn K 02.10.1944
705 Kptlt. Hans-Karl Hemmer

H

22.10.1944
706 ObStrm. Wilhelm Waldhausen W 31.10.1944

*) The letter "B" was used by Lt.z.S. Reinhard (Ronnie) Bucher for "S 213" after the loss of "S 223" (Oblt.z.S. Enno Brandi)